By.herbs / Baza wiedzy / Czego potrzebuje Twój mózg aby działać na maksa?

Czego potrzebuje Twój mózg aby działać na maksa?

Zastanów się, czego potrzebuje Twój mózg, aby działać na maksa.

Chcesz w pełni wykorzystać potencjał swojego umysłu? Zastanów się, czego potrzebuje Twój mózg, aby działać na maksa.

Czego potrzebuje Twój mózg aby działać na maksa? Każdy z nas pragnie funkcjonować na najwyższym poziomie, ale niewiele osób zastanawia się nad tym, jakie składniki są kluczem do zdrowia naszego mózgu. Czy zdarza Ci się narzekać na niskie lub niewystarczająco wysokie poziomy energii? Na okresową lub utrzymującą się mgłę mózgową, nienajlepszy nastrój, szybkie spadki energetyczne w trakcie pracy lub dnia?

Co więcej, dla części z nas, to już przyzwyczajenie, pewien standard. Tak długo doświadczamy tego obniżonego poziomu funkcjonowania, że przystajemy na to, że tak już mamy i rezygnujemy z szukania przyczyny i wkładania wysiłku w naprawianie tego. 

W rzeczywistości, jeśli nie chorujesz i nie ma rzetelnych podstaw, do tego by twój mózg nie pracował na poziomie, który jest zadowalający to jest BARDZO, BARDZO DUŻA szansa, że przyczyną jest twój styl życia. 

Poniżej lista (wg Dr Benjamin Hardy) tego, czego potrzebuje Twój mózg, by mógł działać, jak najlepiej.

Spis treści:

  1. Odżywianie
  2. Tlen 
  3. Informacja
  4. Relacje międzyludzkie

Odżywianie 

“Kiedy człowiek oczyszcza swoje myśli, nie pragnie już nieczystego jedzenia”. — James Allen

Jakość jedzenia, którym karmisz ciało, ma znaczenie. Stajesz się, dosłownie tym, co konsumujesz.

Najlepsze pokarmy dla zdrowia mózgu to:
Tłusta ryba

Kiedy ludzie mówią o pokarmach dla mózgu, tłuste ryby często znajdują się na szczycie listy.

Czy wiesz, że około 60% twojego mózgu składa się z tłuszczu, a połowa tego tłuszczu składa się
kwasów tłuszczowycomega-3.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26795198/

Bogatym źródłem kwasów omega są łosoś, pstrąg, tuńczyk biały, śledź i sardynki.
https://nccih.nih.gov/health/omega3/introduction.htm

Tłuste ryby są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, głównego budulca mózgu. Omega-3 odgrywają rolę w wyostrzaniu pamięci i poprawie nastroju, a także w ochronie mózgu przed spadkiem funkcji poznawczych.

Jagody i ciemne owoce pełne antyoksydantów

Jagody zapewniają wiele korzyści zdrowotnych, w tym takie, które są wyjątkowe dobre dla mózgu.

Jagody i inne głęboko zabarwione owoce dostarczają antocyjanów, grupy związków roślinnych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. 

Przeciwutleniacze działają zarówno przeciwko stresowi oksydacyjnemu, jak i stanom zapalnym, czy stanom, które mogą przyczyniać się do starzenia się mózgu i chorób neurodegeneracyjnych. 

Stwierdzono, że niektóre przeciwutleniacze zawarte w ciemnych owocach gromadzą się w mózgu i pomagają poprawić komunikację między komórkami w mózgu.  

Według jednego przeglądu 11 badań jagody mogą pomóc poprawić pamięć i niektóre procesy poznawcze u dzieci i osób starszych. 

Podsumowując: jagody są pełne przeciwutleniaczy, które mogą opóźnić starzenie się mózgu i poprawić pamięć.

Spróbuj posypać nimi płatki śniadaniowe, dodać je do koktajlu lub zjeść prostą przekąskę.

Czy wiedziałeś, że napój vitality jest pełen ekstraktów ciemnych owoców.


https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30941401/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31960481/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5943949/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30941401/

Orzechy

Badania wykazały, że jedzenie orzechów może poprawić wskaźniki zdrowia serca, a posiadanie zdrowego serca wiąże się ze zdrowym mózgiem.

Kilka składników odżywczych zawartych w orzechach, takich jak zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze i witamina E, może wyjaśniać ich korzystny wpływ na zdrowie mózgu.

Chociaż wszystkie orzechy są dobre dla mózgu, to orzechy włoskie mogą mieć dodatkową przewagę, ponieważ dostarczają również przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7071526/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29145952/

Kurkuma

Kurkuma wywołała ostatnio wiele szumu. Ta głęboko żółta przyprawa jest kluczowym składnikiem curry i ma wiele zalet dla prawidłowej pracy mózgu.

Wykazano, że kurkumina, aktywny składnik kurkumy, przekracza barierę krew-mózg, co oznacza, że ​​może bezpośrednio wnikać do mózgu i przynosić korzyści komórkom. 

Jest to silny przeciwutleniacz i związek przeciwzapalny, który został powiązany z następującymi korzyściami dla mózgu:

Może korzystnie wpływać na pamięć. 

Łagodzi depresję
Kurkumina zwiększa serotoninę i dopaminę, które poprawiają nastrój. Jeden przegląd wykazał, że kurkumina może złagodzić objawy depresji i lęku, gdy jest stosowana wraz ze standardowymi terapiami u osób z rozpoznaniem depresji.

Pomaga rosnąć nowym komórkom mózgowym.
Kurkumina wzmacnia neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego, rodzaj hormonu wzrostu, który pomaga komórkom mózgowym rosnąć. Może pomóc opóźnić spadek umysłowy związany z wiekiem, ale potrzebne są dalsze badania.

Warto pamiętać, że aby uzyskać efekty terapeutyczne, stosuje się znacznie większe ilości kurkumy i kurkuminy, niż w wypadku „przeciętnych” zaleceń.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28417091/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31279955/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31279955/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29332042/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29332042/

Tlen

Kiedyś większość badań dotyczących ćwiczeń skupiała się na częściach ciała od szyi w dół, takich jak serce i płuca. Natomiast teraz odkrywamy, że musimy udać się na północ — do mózgu, aby pokazać prawdziwe korzyści płynące z aktywnego fizycznie stylu życia.

Ilość tlenu, jaką dostaje mózg, określa, jak dobrze on funkcjonuje. To, że oddychasz, nie oznacza to, że twój mózg otrzymuje odpowiednią ilość i jakość tlenu, której potrzebuje do rozwoju. Mózg zużywa około trzech razy więcej O2 niż mięśnie, a komórki mózgowe są bardzo wrażliwe na jego spadek. Jeśli nie są wystarczająco dotlenione, to nie funkcjonują dobrze. Codzienna sprawność fizyczna jest niezbędna dla zdrowia mózgu. Zwiększa wydolność tlenową, poprawia strukturę mózgu i funkcje poznawcze. Ponadto, ćwiczenia fizyczne wpływają na nastrój, zwiększają ilość hormonów szczęścia i przyjemności.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538496/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33579857/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470306/

https://www.hindawi.com/journals/omcl/2016/9730467/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK535451/


Informacja

Ludzki mózg uwielbia nowe informacje, dzięki nim może tworzyć połączenia neuronalne, które są podstawą naszej kreatywności, rozwoju, a nawet zmian w osobowości. Jednakże istnieje pewien problem z większością wiadomości, które ludzie konsumują. Polega on na tym, że są one powtarzalne i niskiej jakości. Dodajmy do tego, automatyczne powracanie do przeszłych, nawykowych schematów i reakcji, a wyjdzie nam gotowy przepis na stagnację. Weźmy za przykład przeglądanie Facebooka lub bierne skanowanie artykułów takich jak ten. Nie są one wystarczającym wyzwaniem. Aby nasze mózgi odpowiednio prosperowały, musimy nieustannie przekazywać im informacje wyższej jakości, które często przekraczają nasz poziom poznawczy. Pamięć jest całkowicie oparta na połączeniach i wyobraźni. Zatem, kiedy uczymy się czegoś nowego, chcemy być bardzo aktywni oraz pomysłowi w zakresie tych informacji. Budując nowe połączenia, zmieniamy nasze mózgi, a kiedy zmieniamy mózgi, zmieniamy siebie.

Wskazówka: łącz to, czego się uczysz, z jak największą liczbą innych rzeczy. Niech Twoja nauka będzie emocjonalna oraz pełna wyobraźni. Jeśli cały czas widzisz świat tak samo i działasz w nim w taki sam sposób, to ani twój mózg, ani ty się nie rozwijacie. 

Robienie wokół tych samych rzeczy, bez ciągłego stymulowania i rozwijania sposobu myślenia, to trening lenistwa, który jest bardzo szkodliwy dla naszych głów (nie mylić z zasłużonym odpoczynkiem). To sprawia, że tkwimy w ograniczającej tożsamości, ze starzejącym się mózgiem. 

Wskazówka: Codziennie patrz na świat inaczej. Poszukuj nowości, eksperymentuj z różnymi perspektywami, baw się nieznanym.

Relacje międzyludzkie

”Miłość to przyjaźń, która się zapaliła. To ciche zrozumienie, wzajemne zaufanie, dzielenie się i przebaczanie. To lojalność w dobrych i złych czasach. Godzi się na mniej niż doskonałość i uwzględnia ludzkie słabości”. — Ann Landers 

Dobre relacje sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi i zdrowsi. Najbardziej kochające i głębokie relacje zbudowane są na bardzo prostym fundamencie: dawaniu i wdzięczności. Zwróć uwagę na ważne dla Ciebie relacje. Jak możesz je pielęgnować? Czy któreś z Twoich relacji potrzebują większej troski i uwagi?

Podsumowanie

Nasz mózg to my. To jak o niego dbamy, ma bezpośredni wpływ na absolutnie wszystko w naszym życiu. Czy dbasz o swój umysł wystarczająco? Czy karmisz swój mózg, tym czego potrzebuje? Zachęcamy Cię do podzielenia się na naszej grupie, tym jak Ty dbasz o swój mózg. 

Artykuł inspirowany wypowiedziami Dr James Hardy

Poznaj jeden z naszych bestsellerów:

Suplement Kapsułkowy – Ashwagandha KSM – 66

Zwany przez naszych klientów saszetką mocy.

×