By.herbs / Baza wiedzy / Wewnętrzna, czy zewnętrzna motywacja do zmiany

Wewnętrzna, czy zewnętrzna motywacja do zmiany

Oto propozycje dla frazy kluczowej "motywacja do zmiany": 1. Opis meta description: Motywacja do zmiany jest kluczem do lepszego jutra. Odkryj techniki, wskazówki i strategie, które pomogą Ci dokonać pozytywnych przemian w życiu. 2. Meta tytuł: Motywacja do zmiany: Jak przetransformować swoje życie na lepsze. 3. Opisy Alt: Krok po kroku - motywacja do zmiany w życiu. Diagram pokazujący motywację do zmiany i jej skutki. Inspirujące cytaty jako motywacja do zmiany. Proces przeobrażenia pod wpływem motywacji do zmiany. Kobieta przeżywająca motywację do zmiany w życiu. Książki i narzędzia do budowania motywacji do zmiany. Warsztaty i seminaria koncentrujące się na motywacji do zmiany. 4. Zajawka: Odkryj moc, jaką niesie ze sobą prawdziwa motywacja do zmiany i przekształć swoje życie w niepowtarzalną podróż. 5. Wprowadzenie do bloga: Motywacja do zmiany to nie tylko chwilowy impuls, ale trwała siła napędowa

Odkryj moc, jaką niesie ze sobą prawdziwa motywacja do zmiany i przekształć swoje życie w niepowtarzalną podróż.

Co Cię zmotywowało?

Motywacja do zmiany to nie tylko chwilowy impuls, ale trwała siła napędowa, która może diametralnie odmienić nasze życie. Wiele razy słyszymy, gdy podejmiemy się jakiejś zmiany lub osiągniemy sukces i zazwyczaj potrafimy odpowiedzieć na to pytanie (czasami mniej, czasami bardziej precyzyjnie). W końcu motywacja to siła napędowa- bez niej nie ma działania.

A gdybyś został zapytany przez swojego znajomego, czy jesteś motywowany wewnętrznie, czy zewnętrznie (wiemy, wiemy, to raczej nietuzinkowe pytanie). Czy potrafiłbyś udzielić odpowiedzi?Dlaczego w zasadzie to miałoby być ważne?

Spis treści :

  1. Wewnętrzna motywacja
  2. Zewnętrzna motywacja
  3. Przykłady motywacji wewnętrznej i zewnętrznej
  4. Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja mogą współistnieć
  5. Podsumowanie

WEWNĘTRZNA MOTYWACJA DO ZMIANY

Motywacja wewnętrzna to angażowanie się w działanie, ponieważ jest przyjemne. Wykonujesz daną czynność dla samego siebie, a nie dlatego, że otrzymasz oczywiste nagrody zewnętrzne. Nagrodą jest uczucie wynikające z wykonania samego zadania — czyli radość oraz satysfakcja z jego realizacji.

Pomyśl o tym, co robisz w codziennym życiu, w co angażujesz się dla czystej przyjemności. Jeśli czytasz ten artykuł z zainteresowania i ciekawości, to masz wewnętrzną motywację.

Motywacja wewnętrzna jest wtedy, gdy zachowanie samo w sobie jest nagrodą. Robię — bo lubię, sprawia mi to przyjemność, rozwija mnie.Jeśli jesteś na etapie budowania tożsamości osoby, jaką chcesz być i/lub się stawać, a twoje zachowanie jest spójne z tym obrazem np. „nie palę, bo jestem osobą niepalącą (zdanie wypowiedziane w trakcie rzucania palenia), ćwiczę regularnie, ponieważ jestem osobą dbającą o swoje zdrowie fizyczne”, to jest to również mobilizacja wewnętrzna. Można powiedzieć, że jest to motywacja oparta na procesie, a nie wyniku (chociaż posiadanie celu jest jak najbardziej ok).

Dla przykładu weźmy osobę, która chce zrzucić wagę. Jest ona bardzo przywiązana do wyniku. Każdego dnia sprawdza wagę. Dokonując wyborów, podejmując się pewnych zachowań, ma przede wszystkim w głowie wymarzoną liczbę do osiągnięcia lub zrzucenia. Nie będzie raczej motywowana wewnętrznie, a zewnętrznie – o czym za chwilę.

Osoba, która również chce zrzucić wagę, ale robi to ponieważ chce zmienić swój styl życia będzie bardziej motywowana wewnętrznie, niż zewnętrznie. Taka osoba również może mieć w głowie pewną liczbę (motywacja wewnętrzna, nie oznacza rezygnacji z celu), ale nie jest ona do tej liczby tak bardzo przywiązana. Cel jest raczej drogowskazem, wskazuje kierunek w jakim idę, stanowi punkt odniesienia.

MOTYWACJA ZEWNĘTRZNA DO ZMIANY

Motywacja zewnętrzna odnosi się do robienia czegoś nie dlatego, że sprawia ci to przyjemność, ale dlatego, że chcesz zdobyć zewnętrzne nagrody lub uniknąć kary. 

Konsekwencje te mogą być namacalne — takie jak strata pieniężna — lub abstrakcyjne — na przykład szacunek społeczny czy wstyd.Wykorzystywanie motywacji zewnętrznej do kierowania ludzkim zachowaniem jest wszechobecne w codziennym życiu. Przykład: zrzucasz wagę do zawodów zapaśniczych, ponieważ musisz osiągnąć konkretną liczbę kilogramów, aby zmieścić się w danym przedziale wagowym.  Po zakończonych zmaganiach zapewne wrócisz do swojej wagi sprzed zawodów.

 PRZYKŁADY MOTYWACJI WEWNĘTRZNEJ I ZEWNĘTRZNEJ:

Przykłady motywacji wewnętrznej:

Poczucie kompetencji, gdy opanujesz nową umiejętność,
Poczucie spełnienia, gdy widzisz postęp w swojej pracy,
Poczucie przynależności, gdy uczestniczysz w zajęciach grupowych 
Poczucie sensu, gdy jesteś wolontariuszem w schronisku lub mentorem młodszego.

Przykłady motywacji zewnętrznej:

Namacalne nagrody zewnętrzne lub konkretne nagrody psychologiczne. Podczas gdy namacalne nagrody są zawsze zewnętrzne, nagrody psychologiczne mogą czasami pochodzić z wnętrza.

Poniżej przykłady nagród, które skutkują zewnętrzną motywacją:

Namacalne – nowa zabawka, dodatek, bonus itp.

Psychologiczne – pochwały, brak krytyki itp.

Porównanie motywacji wewnętrznej i zewnętrznej:

  • Ćwiczenie w tenisa dla zabawy vs. ćwiczenie w tenisa, aby wygrać mecz.
  • Podziękowanie, ponieważ doceniasz pomoc innych vs. podziękowanie, ponieważ chcesz przestrzegać zasad społecznych.
  • Gotujesz, bo lubisz tworzyć nowe dania vs. gotujesz, bo twoja rodzina jest głodna.
  • Uśmiechasz się, bo robiąc to czujesz się dobrze vs. uśmiechasz się, bo czujesz się społecznie zobowiązany

Wewnętrzna i zewnętrzna motywacja mogą współistnieć

Ludzie mogą angażować się w to samo zachowanie z różnych powodów, a zatem z różnymi motywacjami. Czasami motywacja wewnętrzna i zewnętrzna mogą współistnieć, mimo że są sobie przeciwne. Załóżmy, że ktoś pracujący nad ukończeniem projektu może być zewnętrznie zmotywowany do jego realizacji , aby dotrzymać wyznaczonego przez szefa terminu, ale i wewnętrznie, ponieważ podoba mu się projekt i chce wykonać wysokiej jakości pracę. 

Powyższy przykład świetnie obrazuje, jak nasze motywacje mogą iść w parze, mimo iż są mieszanką czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

×