By.herbs / Baza wiedzy / Kakao ma moc!

Kakao ma moc!

Kakao ma moc: Korzyści zdrowotne i sekrety czekoladowego eliksiru.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego kochamy kakao? Odkryj, jak kakao ma moc poprawiania nastroju i zdrowia.

Kakao ma moc, której wielu z nas nie jest świadomych. Kakao to potoczna nazwa na zmielone owoce kakaowca właściwego, którego prozdrowotne wartości znali już w starożytności Aztekowie i Majowie. W tamtych czasach napój przygotowywany na podstawie proszku z kakaowca nazywany był „Napojem bogów”. Dlaczego? Ponieważ kakao zawiera niezwykłe wartości odżywcze oraz przeciwutleniacze, a ponadto substancje, które poprawiają humor i uspokajają.

Tak więc, jeśli lubisz gorzką czekoladę, łap 6 ciekawostek na temat kakao:

Pracujesz umysłowo? ZJADAJ KAKAO!

Kakao usprawnia pracę mózgu, gdyż rozszerza naczynia krwionośne oraz usprawnia krążenie krwi, sprawiając, że jesteśmy mniej senni i gotowi do działania. Poprawia również przepływ sygnałów, jakie komórki nerwowe przesyłają między sobą.

Chcesz obniżyć ryzyko zawału lub udaru? Zajadaj kakao.

Flawonoidy w nim zawarte mają pozytywny wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego. W grupie osób regularnie spożywających kakao, ryzyko zgonu z powodu chorób serca było prawie o połowę mniejsze niż u pozostałych!  Dzieje się tak, dzięki korzystnemu wpływowi epikatechiny na funkcjonowanie śródbłonka naczyń krwionośnych. Zaobserwowane efekty to: niższe ciśnienie krwi, mniejszy cholesterol oraz stan zapalny.

Chcesz mieć piękną, młodą skórę? Zajadaj kakao.

Kakao zawiera tzw. „witaminę młodości”, czyli wit. E. Znajdują się w nim duże ilości antyoksydantów, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, przyczyniających się do starzenia skóry.

Szukasz legalnego łakocia, bezpiecznego również dla cukrzyka? Zajadaj kakao.

Gorzka czekolada ma niski indeks glikemiczny, co ma znaczenie dla osób z cukrzycą lub insulinoopornością. Bezcukrowa wersja kakao ma działanie hipoglikemiczne, co oznacza, że cukry w spożywanych posiłkach, nie zostają od razu wchłonięte przez organizm. A to znaczy, że pomaga w regulacji łaknienia, zaspokajając apetyt na słodkości.

Masz zaparcia? Lepiej nie zajadaj kakao.

Dlaczego? Poprzez zawartość garbników, kakao może działać „zapierająco”. Uważać powinny również osoby z hemoroidami, ponieważ zaparcia równa się zwiększone ciśnienie w miednicy mniejszej, co z kolei sprzyja powstawaniu hemoroidów.

Masz anemię? Zjadaj kakao, ale nie licz, że to wystarczy.

Kakao co prawda zawiera dużo żelaza, jednak ze względu na zawartość kwasu fitynowego jego przyswajalność jest ograniczona. Stąd też nie będzie złotym środkiem w przypadku już istniejącej anemii. Jeśli masz anemię, kluczowe zawsze będzie znalezienie jej przyczyny.

JAKĄ CZEKOLADĘ WYBIERAĆ?

Gorzką, minimum 70% kakao. Znajdziecie w niej najwięcej wartości odżywczych. Jednak  uwaga — czekolada, to mocno kaloryczny produkt; jedna tabliczka to prawie 600 kcal! Pocieszeniem jest fakt, że ciężko zjeść całą gorzką na raz. Znacznie łatwiej zjeść całą czekoladę mleczną (potwierdzone — nie polecamy). Czekolada mleczna nie zawiera prawie żadnych prozdrowotnych polifenoli, dlatego więc wybieraj gorzkie. 

Jak już wiecie, kakao może zmniejszyć ryzyko rozwoju możliwych chorób oraz w pozytywny sposób wpłynąć na nasze samopoczucie. Pamiętajmy jednak, że jest to dodatek do diety, a nie lekarstwo. Dlatego też podczas wyboru produktu, warto, aby były one dobrej jakości i o krótkiej liście składników na etykiecie.

Bibliografia:

1.Higginbotham E.,  Taub P. Cardiovascular Benefits of Dark Chocolate. Curr Treat Options Cardiovasc Med. 2015 Dec;17(12):54. doi: 10.1007/s11936-015-0419-5.
2.Dower  J., Geleijnse J.  Dietary epicatechin intake and 25-y risk of cardiovascular mortality: the Zutphen Elderly Study.Am J Clin Nutr. 2016 Jul;104(1):58-64. doi: 10.3945/ajcn.115.128819. Epub 2016 May 25.

×