Blog

W tym artykule dowiecie się nieco na temat prostych czynności w życiu, które pomogą Wam zadbać o Waszą długowieczność. Zestawienie jest oczywiście jedynie wycinkiem, zabrakłoby nam miejsca na opisanie wszelkich sposobów, ale te stosuję sam i uważam je za bardzo przydatne. Pominąłem oczywistości takie jak rzucenie palenia, nie picie alkoholu, odstawienie dragów czy cukru. 

Zaczynajmy zatem 🙂 

JEDZ MNIEJ 

Nasze ciała są jak maszyna. Maszyna, która przerabia dużo zużywa się szybciej. To prosta logika. Im więcej jemy tym więcej metabolizujemy, a im więcej metabolizujemy tym bardziej “zużywamy” nasz organizm. Badania na zwierzętach sugerują, że zmniejszenie normalnego spożycia kalorii o 10-50% może zwiększyć maksymalną długość życia. 

Widzimy również mocną korelację między ograniczaniem kalorii w diecie, a długością życia wśród populacji słynących z długowieczności. Jednocześnie widzimy mocną korelację między wspomnianym ograniczaniem kalorii, a występowaniem chorób. 

Na końcu zaś argument z kategorii oczywistych, ograniczenie kalorii skutkuje często brakiem otyłości, która to jest powiązana z przedwczesną śmiercią.

W skrócie kochani, jemy mniej. Nie objadamy się. 

BADANIA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17986602/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21840335/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24291541/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22281163/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16960025/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23764746/

 

JEDZ KURKUMĘ

Zupełnie szczerze, nie lokujemy teraz naszego produktu, po prostu dane mówią jasno, kurkuma może wydłużać życie. 

Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, kurkumina zawarta w kurkumie  pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu, serca i płuc, a także chroni przed nowotworami i chorobami związanymi z wiekiem.

Kurkumina jest związana ze zwiększoną długością życia zarówno u owadów, jak i u myszy.

BADANIA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12676044/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17569207/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15650394/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26007179/

 

RUSZAJ SIĘ 

Trochę truizmem tutaj trąci, ale kiedy patrzę jak niewiele osób się rusza zamierzam pisać o tym w nieskończoność. Aktywność fizyczna to długowieczność. Tylko, że taka która jest nisko wysiłkowa, delikatna dla organizmu, zajeżdżanie się 2h dziennie na siłowni jest lepsze niż nic nie robienie, ale na pewno wpływa mniej na długowieczność niż delikatny trening, który nie przepala nasze organizmu. 

Już 15 minut ćwiczeń dziennie może pomóc Ci osiągnąć korzyści, które mogą obejmować dodatkowe 3 lata życia . Co więcej, ryzyko przedwczesnej śmierci może zmniejszyć się o 4% na każde dodatkowe 15 minut codziennej aktywności fizycznej ( ale bez przesady).

Jedno z badań pokazało 22% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci u osób, które ćwiczyły – nawet jeśli ćwiczyły mniej niż zalecane 150 min tygodniowo. Po prostu wykonywały jakąkolwiek dodatkową aktywność fizyczną.

Te osoby zaś, które ćwiczyły zalecane 150min tygodniowo wykazało 28% mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci. Liczba ta wzrastała znacząco w przypadku ludzi, którzy ćwiczyli więcej niż 150 min.

BADANIA:

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(11)60749-6/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22039197/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26238869/

 

ZADBAJ O SWOJE SZCZĘŚCIE 

Czekaj co? Ale jak? To dość specyficzne hasło, ale oddaje dokładnie to co musisz zrobić, aby żyć dłużej. Poczucie szczęścia bowiem może znacząco zwiększyć czas Twojego życia. 

Choć może należałoby rzec, unikaj nieszczęścia? Chodzi o to, że poczucie szczęścia, które jest oczywiście bardzo relatywnym określeniem, skutkowało 3,7% mniejszym ryzykiem przedwczesnego zgonu w ciągu trwającego 5 lat badania.  Spróbujmy zatem żyć tak jak chcemy, puśćmy to co nas krzywdzi i spróbujmy po prostu żyć spokojnie i szczęśliwie. Trudne. Wiem. Ale wykonalne. 

Jest pewne ciekawe badanie dokonane na katolickich zakonnicach. Przeanalizowano poziom szczęścia w momencie gdy wstępowały do klasztory, a następnie łączono korelację tego pomiaru z długowiecznością. Te zakonnice, które czuły się najszczęśliwsze w wieku  22 lat, miały  – UWAGA – 2,5 razy większe szanse na przeżycie kolejnych 60 lat 🙂 

No i finalnie, podsumowano kilka badań osiągając jasny wynik, że ludzie szczęśliwi mogą żyć do 18% dłużej niż ich mniej szczęśliwi odpowiednicy. 

BADANIA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22042845/

https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2199189

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18725425/

UNIKAJ STRESU 

Jeśli jest coś co może naprawdę skrócić Twoje życie to stres. 

Kobiety cierpiące z powodu przewlekłego stresu lub niepokoju są dwa razy bardziej narażone na śmierć spowodowaną udarem, chorobami serca czy rakiem płuc. 

Tak samo u mężczyzn ryzyko przedwczesnej śmierci jest nawet do 3 razy wyższe w przypadku tych, którzy są zestresowani. Porównując w badaniu z mężczyznami, którzy byli zrelaksowani. 

Stres jest również skorelowany z pesymizmem. Jak bowiem żyć w pełni optymizmu, skoro ciągle się denerwujemy. Badania wykazały, że osoby pesymistycznie nastawione do życia mają aż o 42% większe ryzyko przedwczesnej śmierci niż osoby optymistyczne. Pomyślcie mocno nad wdrożeniem do swojego życia dawki śmiechu, może być kluczowa, naprawdę. 

Odrobina pozytywnego spojrzenia na życie może poprawić jakość Waszego życia i pozwolić Wam cieszyć się nim dłużej. 

BADANIA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19013760/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12208798/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2556917/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17165632/

 

PIJ KAWĘ LUB HERBATĘ 

Mamy sporo badań, które łączą spożywanie kawy oraz herbaty z obniżonym ryzykiem wystąpienia chorób przewlekłych. 

Dla przykładu, polifenole oraz katechiny zawarte w zielonej herbacie mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę czy też choroby serca. Jednocześnie w zielonej herbacie odnajdziecie l-teaninę, która ma działanie uspokajające, a co za tym idzie zmniejsza stres, czytaj : wydłuża życie. 

Dla innego przykładu, taka kawa jest powiązana z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, niższym ryzykiem chorób serca oraz niektórych nowotworów czy też dolegliwości mózgu, takich jak choćby Alzheimer czy Parkinson.

Jakby tego było mało, osoby pijące kawę lub herbatę mają od 20% do 30% obniżone ryzyko przedwczesnej śmierci w stosunku do osób niepijących. 

Ale tak jak wspominam w pozostałych artykułach, co za dużo to niezdrowo. Nadmierne spożycie kofeiny może prowadzić do niepokoju oraz bezsenności, dlatego wszystko z umiarem. W przypadku kofeiny to jakieś 400mg dzienni, czyli do 4 filiżanek kawy. 

Co ważniejsze, dla wszystkich kawoszy, którzy właśnie podpalili się tą informacją. Kofeina działa do 6 godzin, dlatego jeśli śpicie słabo, to Wasza ostatnia kawa powinna być w okolicach 14:00-15:00. 

BADANIA:

https://academic.oup.com/aje/article/167/1/71/185454?login=true

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16968850/

https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-006-0435-9?LI=true#/page-1

https://health.gov/sites/default/files/2019-09/Scientific-Report-of-the-2015-Dietary-Guidelines-Advisory-Committee.pdf

https://movementdisorders.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mds.21706

ZADBAJ O DOBRY SEN, NIE ZA DŁUGI, NIE ZA KRÓTKI 

Zły sen to złe wszystko. Jak źle śpimy to mamy słabe wyniki niemal w każdej dziedzinie życia. Ostatnie badania pokazują, że długowieczność jest związana z regularnością i jakością snu, jeśli budzimy się o tej samej godzinie, chodzimy spać o tej samej godzinie : To jest dobrze. 

Sam czas trwania snu jest również kluczowym czynnikiem, który działa w obie strony spektrum “długości”. Zbyt długi sen jest niezdrowy, tak samo jak zbyt krótki. 

Dla przykładu : Spanie mniej niż 5-7 godzin na noc jest związane z 12% większym ryzykiem wczesnej śmierci, podczas gdy spanie więcej niż 8-9 godzin na noc może również zmniejszyć długość życia do prawie 38%. To kolejne badania udowadniające, że musimy żyć w harmonii. 

Dzisiejszy człowiek ma głównie problemy ze zbyt małą ilością snu. Co Ci grozi?
Otóż za mało snu sprzyja tworzeniu się stanów zapalnych w organizmie oraz zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i oczywiście otyłości. Jak się domyślamy, każda z wymienionych rzeczy jest związana ze skróconą długością życia. 

Nadmiar Snu zaś, który występuje rzadziej, ale jednak, powiązany jest z niską aktywnością fizyczną, depresją oraz szeregiem niezdiagnozowanych schorzeń, które mogą negatywnie wpływać na długość i jakość życia.

BADANIA:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17430213/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19910503/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1365-2869.2008.00732.x

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18945686/