By.herbs / Baza wiedzy / Dlaczego warto włączyć zioła do codziennej rutyny?

Dlaczego warto włączyć zioła do codziennej rutyny?

Dlaczego warto włączyć zioła do codziennej rutyny? Naturalne wsparcie zdrowia.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego warto włączyć zioła do codziennej rutyny? Odkryj moc i sekrety ziół w codziennej trosce o zdrowie.

Dlaczego warto włączyć zioła do codziennej rutyny? Zioła, choć często niedoceniane, od wieków stanowią podstawę tradycyjnej medycyny. Jak już powszechnie wiadomo, zioła nie tylko dodają smaku, ale również mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Najczęściej jednak są one stosowane w naszym menu, a rzadziej sięgamy po nie, kiedy chcemy się napić. Częściej wybieramy soki, napoje, czy zwykłą wodę, nie mając świadomości, jak wartościowym trunkiem są herbaty ziołowe lub napary.

Odpowiednio dobrane zioła potrafią skutecznie wspomagać organizm  każdego dnia w jego funkcjonowaniu, a nawet zwalczać dolegliwości typu problemy żołądkowe czy przeziębienie. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o wartościach, jakie niesie ze sobą wprowadzenie ziół i naparów do diety, wypunktowaliśmy najważniejsze aspekty:

Różnorodność składników mineralnych

Idealnie urozmaicają codzienną dietę w związki, których często brakuje w naszym jadłospisie. Mangan, chrom, cynk, potas, magnez, wapń są nam niezbędne.  A w naszej przetworzonej, szybkiej diecie bardzo często ich brakuje. Skupiamy się często na kaloriach albo na makroskładnikach diety, takich jak białko czy tłuszcze, a zapominamy o jakże ważnych mikroskładnikach. To od nich zależy prawidłowy przebieg różnych procesów, jak np. skurcz komórek mięśniowych, czy prawidłowa praca enzymów trawiennych.

Bogactwo związków funkcyjnych

To ogromny zbiór związków funkcjonalnych, takich jak flawonoidy czy antocyjany, które mają udowodnione naukowo działanie prozdrowotne. Działają antyoksydacyjnie, a stres oksydacyjny stoi u podstaw różnych chorób degeneracyjnych, zaczynając od prozaicznego szybszego starzenia się skóry, poprzez miażdżycę, aż po Alzheimera.

Prewencja chorób = dłuższe życie

Przywykliśmy do leczenia, zwłaszcza objawów, a nie przyczyn. A może by tak skupić się na zapobieganiu? Tak jak kiedyś lekarzom chińskim płacono za to, aby podtrzymywali stan zdrowia swoich władców, a nie za ich leczenie… Zmiana perspektywy i skupienie działań na prewencji pozwoliłaby zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy w systemie zdrowia, a dodatkowo zapobiegłaby wielu przedwczesnym zgonom. Przypominamy, że na czele przyczyn zgonów na całym świecie królują obecnie choroby sercowo-naczyniowe, u których podstaw leży kiepska dieta, stres oksydacyjny i inne jego odmiany, palenie tytoniu, czy alkohol. A to właśnie w roślinach mamy naturalne bogactwo związków działających na wielu poziomach zdrowia.

Suplement najwyższej jakości

Tabletka z multiwitaminą nigdy nie dorówna swoim potencjałem roślinom. Z prostego względu — rośliny zawierają kilkadziesiąt, a czasem kilkaset różnych, skomplikowanych związków. Nie wszystkie jeszcze poznaliśmy i zapewne nigdy nie będziemy w stanie w pełni odtworzyć składu w sposób syntetyczny. I właśnie dlatego syntetyczna witamina C w proszku nigdy nie będzie tak samo skuteczna, jak ta pochodząca np. z dzikiej róży, która zawiera duże ilości flawonoidów ułatwiających absorpcję i dystrybucję witaminy C w organizmie. Więc argument o naturalności w tym kontekście ma swoje uzasadnienie stricte fizjologiczne, a nie jest to tylko pusty frazes, czy wymysł.

Otwarcie na nowe doznania smakowe

Często przeciwnicy ziołowych herbat uważają, że zioła są niesmaczne. Niektóre zioła faktycznie mogą nie przypaść do gustu początkującym adeptom, zwłaszcza jeśli zawierają w składzie duże ilości substancji goryczkowych. Dlatego też dbamy również o to, aby nasze mieszanki były smaczne, gdyż to ma być przyjemny rytuał, wykonywany z miłości do siebie.  Ale… zioła to nie tylko herbaty. Można dzięki nim przygotować różne kulinarne cuda! Kwiaty bzu czarnego w cieście naleśnikowym oszałamiają swoim kwiatowym aromatem i wykwintnym smakiem. To tak, jakby ktoś głaskał nasze podniebienie bosą stópką. 😉  Świeża pokrzywa z powodzeniem zastąpi szpinak w jajecznicy lub tofucznicy. Możliwości jest wiele, czasem wystarczy tylko…pójść na spacer i otworzyć się na nowe. O kulinariach będzie pisane szerzej innym razem.

Mimo cennego działania ziół w naszej diecie, czy to w formie przypraw, czy herbat, warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Zioła zawsze należy wybierać z pewnych i sprawdzonych źródeł. Istotne jest, żeby przestrzegać dziennych dawek spożycia, aby nie spowodować odwrotnego efektu do zamierzonego. Jeśli na coś chorujemy lub doskwierają nam pewne dolegliwości, to warto również skonsultować się z lekarzem lub rzetelnym i doświadczonym zielarzem przed wprowadzeniem ziół do swojej diety.

×